Skip to content

PROF. DR. Nuray

Yazıhan

YÖNETİM KURULU ÜYESİ

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi (İngilizce) mezunudur. Fizyoloji ve İç Hastalıkları-Fizyopatoloji Doçenti ve İç Hastalıkları-Fizyopatoloji Profesörüdür.  Ankara Üniversitesi, Tıp Fakültesi (AUTF), İç Hastalıkları AD, Fizyopatoloji BD başkanı, Ankara Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Disiplinlerarası Gıda Metabolizma ve Klinik Beslenme Anabilim Dalı Başkanı ve kurucu (2017-) öğretim üyesidir.

Heidelberg Universitesi’nde (Almanya-2008-2010, TUBITAK ve IntenC proje destekleri ile farklı zamanlarda) solunum fizyolojisi ve solunum hastalıklarında bağışıklık sistemi , yapay akciğer modellemeleri ve akciğerlerde hipoksi/enflamasyon konusunda çalışmalarda bulunmuştur. ABD, Walsh Enstitüsü “Mastering Brain Chemistry” eğitimini almıştır. CB Lyon Universitesi Fransa “Medical Simulation”, AAF, Salzburg “Medical Informatics” uluslararası “masterclass” eğitici sertifikası ve çalışmaları vardır.

Santa Fe Enstitüsü’nde (ABD-2004) kompleks sistemlerde matematiksel modelleme konusunda çalışmalarda bulunan Prof. Dr. Yazıhan, modelleme çalışmaları kapsamında 2005 yılından itibaren TC. Sağlık Bakanlığı, Birleşmiş Milletler (UNDP), UNICEF, Dünya Bankası vb projelerinde yürütücü ve uzman olarak yer almış, “Sağlık Ekonomisi ve Politikaları, risk/fayda analizleri”, “kanser tarama programları” “halk sağlığı ve koruyucu hekimlik” ile ilgili çok sayıda ulusal/uluslararası yayınları, kitapları, raporları bulunmakta olup ve “Ulusal Kanser Enstitüsü” kurulumu ve “Tütün ve sağlık etkileri” ile ilgili yasa öneri metinlerinin oluşum çalışmalarında yer almıştır.

TUSSIDE sağlık odak grup, Sağlık Bakanlığı-Ulusal Beslenme Konseyi, Tarım ve Orman Bakanlığı, Risk Değerlendirme Dairesi, Belirli Gıda Bileşenleri ve Yeni Gıdalar Komisyonu, TÜBİTAK Bilim, Teknoloji ve Yenilik Politikaları Kurulu (BTYPK) Gıda Arz Güvenliği Çalışma Grubu üyesidir.

Prof. Dr. Nuray Yazıhan, COVİD-19 nazal aşı bilimsel koordinatörüdür ve T.C. Sağlık Bakanlığı TUSEB Aşı Enstitüsü yönetim kurulunda yer almıştır. Tıp Fakültesi, Araştırma Stratejileri Koordinasyon Kurulu başkanlığı, İnsan Araştırmaları Etik Kurul Başkanı (kurucu üye) ve Klinik Araştırmalar Etik Kurul üyeliği yapmıştır.

“Kişiye Özel Takviye”, “Bütüncül ve Fonksiyonel Tıp”, “Klinik Beslenme, “Sağlıklı Yaşam”, “Fonksiyonel Gıda”, “Sağlık Ekonomisi”, gibi  alanlarda eğitimler ve danışmanlık vermektedir. Prof. Dr. Yazıhan, Yükselen Çağ Wellbeing Akademi bünyesinde de“Wellaging ve Egzersiz Beslenmesi ve Takviyeler” eğitimlerini vermektedir.

Başlıca çalışma alanları bağışıklık sisteminin düzenlenmesi, klinik beslenme ve metabolizma, kanser, nörolojik hastalıklar, kadın sağlığı ve infertilite ve biyofonksiyonel gıdalardır. Dr Yazıhan 150 den fazla uluslararası bilimsel eseri ve ulusal/uluslararası patenti ve ödülleri ve 200 den fazla sunumu bulunmaktadır. Ulusal/uluslararası kuruluşlarca desteklenen 60’dan fazla projede yürütücü, araştırmacı ve danışman olarak görev almıştır.

Bilimsel bilgi ve teknik altyapısını ürüne dönüştürerek, özellikle biyofonksiyonel gıdalar ve medikal alanda dış bağımlılığı azaltarak yerelleşmeyi desteklemek amacıyla ilk biyoteknoloji şirketini 2010 yılında kurmuştur.

Biyointegratif Nefes Terapisti, Chopra Center Sertifikalı Meditasyon Eğitimi ve Devaköy Ayurvedik Tıp/Beslenme Eğitimi ve QiGong eğitimi almıştır. Birçok ulusal ve uluslararası dernek üyelikleri olan Prof. Dr. Nuray Yazıhan, Wellbeing ve Bütüncül Sağlık Derneği Yönetim Kurulu Üyesidir.

blank